گزارش هجدهمین نشست بین‌المللی کریتیو‌ مرنینگز تبریز

هجدهمین جلسه‌ی کریتیو مورنینگز تبریز، صبح جمعه، بیست و یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ توسط گروه گپ و با همراهی جمعی پر انرژی در محل سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک برگزار شد.
موضوع این جلسه از سری نشست‌های کریتیومورنیگز به انتخاب شهر وین اتریش «تعهد» بود و «سهراب مرزبان» سخنران این رویداد در تبریز بودند.
در ابتدا طبق روال جلسات قبل ۶۰ ثانیه به عکس سلفی اختصاص یافت.
سپس سهراب مرزبان جهت ایراد سخنان خود به پشت تریبون رفت.خلاصه‌ای از صحبت‌های ایشان به شرح زیر است:
صحبت در خصوص تعهد بسیار سخت است. واژه‌ی تعهد برای هر کس معنای خاصی دارد و نگاه هر کس به این قضیه متفاوت می‌باشد. من نیز با توجه به اینکه در رشته‌ی هنر و دیزاین تحصیل و فعالیت داشتم نگاه خاص خود را نسبت به این قضیه دارم و امروز محوریت صحبت‌هایم بیشتر در خصوص تعهد جامعه به هنر، تعهد هنرمند به جامعه و تعهد هنرمند به خود است.
اعتقاد من بر این است هنرمند همیشه چند قدمی از جامعه‌ی خود جلوتر است. هنرمند است که راهبر جامعه بوده و مسیر را برای نسل خود باز می‌کند.
هنرمند بودن یعنی از خلوت خود خارج شدن و در جریان مناسبات جامعه قرار گرفتن است ، نه درانزوا نشستن…
همان گونه که جوهر هنر، جدایی از مردم ومناسبات جاری جامعه نیست، نمایان گر وجدان اجتماعی نیز می‌باشد. وجدانی که از دریچه‌های مختلف هنری، خود را با بار تخیل عالی نشان می‌دهد.
با زبان هنر‌، می‌توان وجه کلی هر پدیده یا اتفاقی را به بازی گرفت ، زیرا زبان از ویژگی‌ی بر خوردار است که ثابت و بدون تغییر نمی‌باشد .
تعهد مهم‌ترین عامل وابستگی به کشور است. هنرمند نسبت به جامعه‌ی خود تعهدی دارد. وقتی صحبت از هنرمند میکنم منظور تمام زمینه‌های هنر می‌باشد. نقاشی، سینما، تاتر، موسیقی و …
اگرچه هدف اصلی هنرمند تغییر و تحول باشد قطعاً باعث پیشرفت و پویایی جامعه خواهد بود.
برخورد هنرمند با روح و احساس جامعه است و جامعه را به سمت تعالی راهبری می‌کند و یک هنرمند هیچگاه نمی‌تواند بحث ایدوئولوژیک داشته باشد. هنر نماینده‌ی هیچ نوع از نظم اجتماعی نیست بلکه بر عکس می‌تواند هر نظمی را به زیر سئوال ببرد
وبا ارائه‌ی آثار خلاق در امور جهان هم دخالت بکند .
هنر از استقلال نسبی برخوردار است وبه همین دلیل تمام دریچه‌های ممکن در برابر آن می‌تواند باز باشد. ولی هنرمندی که واقعیت گریزی را پیشه کند و مناسبات ناعادلانه را نبیند ، فقط در بستر پندارهای شخصی خود می‌غلتد و بدنبال تحولی در جامعه‌ نیز نخواهد بود .
در مقابل جامعه نیز باید هنرمند را حمایت کند. البته نه حمایت زبانی ، چرا که هنرمند به دنبال حمایت زبانی و تعریف نیست. گالری رفتن و تماشای تابلوی نقاشی یک نقاش، گوش کردن موسیقیِ یک موزیسین، سینما رفتن و به تماشای یک اثر هنری نشستن و … اینها هستند حمایت و تعهد جامعه نسبت به هنرمند …

در پایان جلسه با اهدای لوح از طرف تیم گپ از سخنرانی و قبول دعوت سهراب مرزبان، تقدیر و تشکر گردید.

نگارش متن: نادیا فخیم

نظرات

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of