گزارش هفدهمین نشست بین‌المللی کریتیو‌ مرنینگز تبریز

هفدهمین جلسه از سلسله نشست‌های کریتیو‌ مرنینگز تبریز، با عنوان «کنجکاوی» و سخنرانی «علی‌اصغر سرابی‌اقدم»؛ صبح روز جمعه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ در محل سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک برگزار شد.
شور و اشتیاق افراد و حضور به موقع و حتی زود هنگامشان، استثنائاً جلسه‌ی این ماه را ۱۵ دقیقه زود‌تر از زمان همیشه برگزار کرد.
علی سیابانی در ابتدا ضمن تشکر از حضار، در حین نمایش اسلاید، مروری کوتاه بر زندگی و حرفه‌ی سخنران این جلسه داشت.
سپس رضا سرابی‌اقدم در ۴۵ دقیقه سخنرانی خود را ارائه داد که خلاصه‌ای از صحبت‌های ایشان به شرح زیر است:
من رضا سرابی‌اقدم، متولد ۱۳۴۲، در تبریز و در محله‌ی قدیمی دَوَچی(شتربان)، به دنیا آمدم. محله‌ای که مشروطه از آنجا آغاز شد و ناگفته نماند که در زندگی من نیز تاثیر بسزایی داشت.
همه‌ی ما انسان‌ها با احساس کنجکاوی زیادی به دنیا می‌آییم؛ بنده نیز به دور از این حس نبوده‌ام. به خاطر دارم در کودکی همیشه مادربزرگم را در خرید همراهی می‌کردم. گردش در بازار قدیمی تبریز و کاروان‌سراها از همان دوران بچگی‌، حس زیبا و عجیبی برایم به همراه داشت و روز‌ به روز این حس کنجکاوی و شور و هیجان پنهان در من پرورش یافت و شروع به جمع‌آوری وسایل قدیمی نمودم.
مجموعه‌دار در تبریز بسیار است ولی من دنبال اشیاء و ابنیه‌ی قدیمه‌ای بودم که هر مجموعه‌داری نسبت به آن کنجکاوی به خرج نداده و در مجموعه‌ی خود ثبت نکرده است.
بنده با جمع‌آوری اشیاء قدیمی از شغل‌هایی که با گذر زمان و با توجه به کمبود تقاضا از بین رفتند و می‌توان گفت اثری از آنها در حال حاضر در جامعه وجود ندارد، موزه‌ی مشاغل را با همکاری شهرداری تبریز، احداث کردم.
ناگفته نماند تمام اشیایی که جمع‌آوری می‌کردم بی‌دلیل نبود و در رابطه با هر یک تحقیق و مطالعه لازم را انجام می‌دادم.
سال ۱۳۹۱ به درخواست شهردار تبریز، منزل علی مسیو را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از صفر تا صد به موزه تبدیل کردم. علی تبریزی که با توجه به تسلطی که به زبان فرانسه داشت به او لقب علی مسیو داده بودند؛ یکی از برجسته‌ترین انقلابیون ایران در صد سال گذشته است. مبارز و متفکری خردمند و فداکار، که به حق پیشوای گمنام انقلاب مشروطه به شمار می‌آید.
لازم به ذکر است از برنامه‌های آینده‌ام در خصوص راه‌اندازی موزه، افتتاح موزه‌ای اختصاصی با عنوان «موزه‌ی نور» در شهر تبریز است. در این موزه می‌توانید فانوس‌هایی را ببینید که کاربرد‌های جالبی در زمان خود داشتند.
در این میان جا دارد به نکته‌ای اشاره کنم؛ سال‌های بسیاری است که آسایش و تفریح از سبد هزینه‌ی خانواده ما حذف شده است! و اینها همه به خاطر شوق و اشتیاقی است که نسبت به تاریخ و فرهنگ این سرزمین داریم. هر آنچه جمع‌آوری و اهدا کردم از روی عشق و علاقه‌ام بوده و بس …
سرابی‌اقدم در ادامه‌ی صحبت‌های خود به تندیس‌هایی که از مشاهیر و المان‌های تاریخی شهر خود ساخته‌ است اشاره کرد. از جمله مجسمه‌ی «کلنل محمد‌تقی خان پسیان» از نظامیان اواخر دوره‌ی قاجاریه که اولین خلبان ایرانی بود.
رضا سرابی‌اقدم در پایان، از افراد حاضر در جلسه خواست پشتکار و تلاش را سرلوحه‌ی زندگی خود کنند.
همچنین وی از کریم زینتی که هر لحظه حتی بیشتر از مسئولین مشوق و جویای حالش بود تشکر کرد و از همسر و شریک زندگی خود در حضور همه به پاس صبوری که در این مسیر از خود نشان داده، قدردانی نمود.
در پایان هفدهمین جلسه‌ی کریتیو مرنیگز تبریز، از چاپ زیبا، آجیلی محمدی و مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک تشکر و قدردانی شد که بیش از یک اسپانسر در کنار تیم اجرایی این رویداد جهانی بوده و در تداوم جلسات نقش به سزایی دارند.

 

نگارش متن: نادیا فخیم

عکاس: داود یوسف‌نیا، نیما جهانپور

 

نظرات

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of