فراخوان اتاق فکر برای کمپین روز صفر

«ما متوجه نیستیم که آب هم مریض می‌‌شود و بعد پیر شده و بعد از آن می‌میرد.» پروفسور پرویز کردوانی پدر کویرشناسی ایران

ما به سمت بحران نمی‌رویم، ما همین الان درگیر بحران آب هستیم و اگر فکری برای آن نکنیم به زودی به قحطی آب خواهیم رسید. یکی از دلایل عمده این بحران حفر بی‌شمار چاه‌‌های آب است. در منطقه کرمان در حال حاضر ۱۶۵۰ حلقه چاه وجود دارد. عمق چاه‌های حفر شده در ایران به ۳۵۰ و در برخی مناطق به ۵۵۰ متر رسیده است. وقتی این چاه‌ها حفر می‌شد مدام باغات را گسترش می‌دادند. اما حال که دیگر آبی در کار نیست این باغ‌ها رو به خشک شدن هستند و سالانه ۷ هزار هکتار باغ در این مناطق خشک می‌شود. یعنی با این کار ما هم منابع آب خود را هدر داده‌ایم و هم از طرف دیگر معضلی دیگر را پیش‌رو داریم.

علت دیگر این قحطی ساخت بی‌رویه سدها در مسیر رودها است. در این سال‌ها مدام در حال سدسازی بوده‌ایم و در این زمینه در رده‌های اول و دوم جهان قرار گرفته‌ایم. اما از این سدها چه استفاده‌ای کرده‌ایم؟ در حالی که این سدها مدام در حال پر شدن از گِل و لای هستند و در آینده‌ای نزدیک آنها را هم دیگر در اختیار نخواهیم داشت. پر شدن سدها یک پدیده‌ی مهم است که مورد توجه قرار نگرفته است و به عنوان مثال سد لتیان و کرج تا ۳۰ سال دیگر کلا پر می‌شوند.
وقتی شهرها گسترش پیدا کردند مشکل تامین آب آنها به وجود آمد. از این رو آب را از استان‌های آبخیز به مناطق دیگر منتقل کردند و نتیجه‌اش این شد که آب را از خوزستان سمت اصفهان بازگرداندیم . هر استان کم آبی را که بخواهید نابود کنید فقط کافی است به آن آب بدهید. چون با این اقدام فقط تشنگی‌شان افزایش می‌یابد بدون اینکه سیر‌اب شوند. نتیجه این می‌شود که استان‌های کم آب هنوز کم آبی دارند و از طرفی ارتش در کارون رژه می‌رود.

برای رفع یا کاهش اثرات این بحران در حال حاضر چه باید کرد؟ نکته مهم مدیریت هدر رفت آب است. در حال حاضر آب‌های سطحی ما به عناوین مختلف هدر می‌رود و باید برای آن کاری کرد. و نکته مهم دیگر هم فرهنگ‌سازی و استفاده‌ی بهینه و درست مردم از آب است.
این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که در حال حاضر می‌بایست به فکر منابع دیگر غیر از منابع طبیعی آب هم بود. یعنی تصفیه فاضلاب‌ها، شیرین کردن آب‌های شور ، جمع آوری آب باران و… در غیر این صورت نمی‌توانیم قحطی پنهانی را که در آن گرفتار شده‌ایم و به زودی خودش را نشان می‌دهد مدیریت کنیم.

گروه گپ و مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک به عنوان یک مسئولیت اجتماعی در حال راه‌اندازی کمپینی با هدف آگاه‌سازی عموم مردم از خطرات پیش‌رو هستند و در این مسیر از تمام خلاقان حوزه‌های مختلف دعوت می‌شود با ارائه‌ی ایده‌های خلاق خود در این اتاق فکر، به تاثیرگذاری این حرکت کمک نمایند.

حق امتیاز تمامی ایده‌ها با نام صاحب اثر برای وی محفوظ بوده و در صورت استفاده در این کمپین لحاظ خواهد شد.

همچنین به سه ایده‌ی برتر به رسم یادبود جوایزی تعلق خواهد گرفت.

 

[wpforms id=”123″ title=”true” description=”true”]

نظرات

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of